Connect with us

GENEL

HADES İnceleme

HADES İnceleme

Published

on

HADES

Aslında HADES oyununda HADES olarak oynamıyorsunuz

Bunun yerine, yeraltı dünyasının tanrısının oğlu “Zagreus” olarak oynuyorsunuz. Zagreus cehennemden kaçmak istiyor, ancak ilerlemesi doğaüstü düşmanlar, efsane yaratıkları ve benzerleri tarafından durduruluyor eğer bu aşamalardan herhangibirinde ölürse başa döner ve oyun sıfırlanır.

Zagreus’un cehennemde kaçma çabası, bir roguelike türü oyun için mükemmel niteliktedir.

Geniş düşman çeşitliliği için yer sağlar. Bu özellikler tek başına bile roguelike türü bir oyun için yeterli olabilirdi fakat geliştirici Supergiant Games, her oyunu bir öncekinden daha zengin hissettiren çok sayıda anlatı katmanı ekleyerek bir adım daha ileri gitti. Anlatı ve oyunun bu kusursuz karışımı, roguelike türü için yeni bir standart taşıyıcı olarak tepeye çıkmış görünüyor.

HADES OYNANIŞ

Oyuncular, duygusuz babası Hades’ten uzaklaşmak ve Olympus Dağı’na ulaşmak için krallıktan kaçmaya çalışan yeraltı dünyasının Prensi Zagreus’un rolünü üstlenir. Onun arayışı, yeraltı dünyasından çıkışı koruyan yaratıklarla savaşmaya yardımcı olmak için ona hediyeler veren diğer Olimpiyatçılar tarafından desteklenmektedir. Ayrıca sisyphus, Eurydice veya Patroclus gibi yeraltı dünyasının ünlü sakinleri tarafından arayışında da yardımcı olunuyor.

Tartarus, Asphodel, Elysium ve Styx Tapınağı: oyun dört “biyomları” veya yeraltı yerel özelliklerine sahip

Oyun Zagreus kontrolünde oyuncu ile izometrik bir görünümde sunulmaktadır.

Oyuncu, bir dizi odadan geçmeye çalışarak oyunun bir aşamasını başlatır; oda düzenleri önceden belirlenir, ancak sıraları ve ortaya çıkan düşmanlar rastgele belirlenir.

Oyuncunun birincil bir silahı, özel bir saldırısı ve düşmanları yok etmek için kullanabilecekleri sihirli bir büyüsü var. Bir aşamaya başladıktan sonra, Olimpiyatçılardan biri, oyuncunun seçebileceği bu aşama için üç kalıcı destek seçeneği sunan bir hediye sağlayacaktır; hediyeler,

örneğin Zeus’un Yıldırım hasarı efektleri sağladığı Olympian’a dayanan temalı.

Daha sonra, bir odayı temizledikten sonra, oyuncuya bir sonraki odayı tamamlarsa kazanabilecekleri ödül türü veya ek Olimpiyat hediyeleri, restoratif öğeler, oyun içi para birimi veya anahtarlar arasında değişen bir sonraki oda seçimi gösterilecektir.

Zagreus’un sağlık puanları sıfıra düşerse,” ölür ” ve son aşamada verilen tüm hediyeler sıfırlanarak babasıyla yüzleşir ve ilerleyiş sıfırlanır.

OYNANIŞ DETAYLARI

Hades’in iki aşaması tam olarak aynı değildir. Her seferinde tanıdık alanları keşfedeceksiniz, ancak ödül her zaman çeşitlidir. Bir alanı bitirdikten sonra, oyuncuya 1-3 alan arasında bir seçim verilir.

Sadece sahip oldukları ödül hakkında bilgilendirilirler, bu da temel oyun döngüsünü zorlu kılarken taze hissettirir.

Prosedürel olarak üretilen bölümler roguelikes’da standart olsa da, Hades de dizginleri oyuncuya geri verir.

İlerledikçe, her aşamada belirli yükseltmelerle karşılaşma şansını önemli ölçüde artıran ve kişisel yapımı kurma şansını artıran özel yeteneklerin kilidini açacaksınız.

Hades’te seviye yok, ancak istatistiklerinizi değiştirebilirsiniz. 

Zagreus’un kurtuluşunun sadece kendisi için değil, etrafındaki herkes ve her şey için olduğu anlatısına geri dönüyor.

Tartarus’tan geçen başarısız aşamalar bile bu nedenle ödüllendirici hissediyor.

Tartarus’tan geçen aşamalar, her aşamada Yunan mitolojisinden kendine özgü karakterlere de sahiptir. Hepsi Zagreus’un kaçış girişimine bakış açılarını paylaşarak hikayeyi renklendirir ve güçlerinin bir kısmını ona verdikten sonra ayrılır. Yani tercih ettiğiniz bir tanrı var ise onun özellikleriyle devam edebilme yetisine sahipsiniz bu tamamen size kalmış bir olay.

YAZAR İZLENİMİ

Roguelike türüne aşınaysanız HADES’i kesinlikte oynamanızı tavsiye ediyorum.Türe hikaye anlatımı ile farklı bir bakış açısı ekleyen HADES oynanış alanında çok farklı kombinasyonla çok farklı seçenekler sunarak oyundan bir bakıma sıkılmanızı engelliyor ve hikayenin içine sürükleniyorsunuz.

Başta roguelike türüne yabancı olan bir oyuncu olarak Dead Cells ile bu türü sevmeye başladım HADES sizin için bu türü sevmenize yardımcı olabilecek türde bir oyun.

Fiyat olarak 16/10/2020 tarihi itibariyle 40 TL ve fiyatını sonuna kadar hakeden bir oyun.

 

HADES Steam sayfası için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz.

 

Bu tarz içeriklerden anında haberdar olmak için bildirimlerinizi açabilir ve GENEL haber kategorimizi ziyaret edebilirsiniz.

Okumaya Devam Et
İlanlar
Yorum Yap

Cevaplayın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir